Tomáš Valena: O Plečnikovi.

35

Bohatě ilustrovaná sbírka autorových původních vědeckých, částečně ještě nezveřejněných příspěvků a interpretací k vybraným tématům Plečnikova díla. Eseje většinou odhalují
a prezentují ještě jinak nezpracované aspekty Plečnikova díla. Původně byly články zveřejněny v knihách a odborných časopisech v německém, anglickém, italském a českém jazyce. Všechny byly pro plánované vydání aktualizovány, některé zásadně přepracovány. Poprvé tu bude zveřejněna dokumentace výjimečné in situ výstavy Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii na Pražském hradě z roku 1996, jejíž autor a architekt byl autor navrhované publikace. V množství populárních, površných a opakujících se prezentací Plečnikova díla znamená plánovaná publikace svěží vítr původních a specifických, v českém prostoru více méně neznámých studií.

 

Ladislav Zikmund-Lender: Sasanky a plavci: Umění ve veřejném prostoru v Hradci Králové 1945–1989

sasanky2V českých městech povážlivě ubývá kvalitního umění ve veřejném prostoru, nejinak je tomu i v Hradci Králové. Ukazuje se, že plastiky, sochy, mozaiky, vitráže apod. zanikají nejen dožíváním materiálů, ale hlavně neochotou je obnovovat, udržovat a vůbec v městskm prostředí trpět. Často se ale jedná o díla renomovaných umělců a díla mají vysokou hodnotu: v Hradci Králové to byli třeba Ellen Jilemnická, Jana Moravcová, Vladimír Preclík, Karel Hyliš, Ladislav Zívr, Karel Mahrla, Ladislav Zemánek ad. Publikace zmapuje, zhodnotí a zdokumentuje výběr 50 děl na území Hradce Králové z této doby.

 

Kol. aut. Mezi módou a modernitou: Architekt Oldřich Liska

liska

 

První monografie architekta Oldřicha Lisky, který působil především ve východních Čechách (Hradec Králové, Pardubice) a v poválečné Opavě. Monografie bude obsahovat kapitoly zaměřené na interpretaci jeho díla i aktualizovaný seznam realizovaných i nerealizovaných projektů.